середа, 14 квітня 2021 р.



 

Зайчик кошика узяв,
Писанки туди поклав
І утішно попід ліс
Дітям писанки поніс.

У передсвяткові великодні дні всі ми, а особливо діти, із захопленням занурюємося в традиційні турботи: печемо і освячуємо паску, розфарбовуємо яйця-писанки й вибираємо звичний сувенір — шоколадного кролика. Про паску і крашанки все зрозуміло... А ось звідки «прискакав» заєць, і як цей звір з’явився в традиції святкування Світлого Великодня?

Сам персонаж, який за старовинним повір’ям дарує слухняним дітям нагороду за хорошу поведінку впродовж усього року — шоколадні яйця, дуже схожий з Батечком Різдво (Святим Миколаєм), який приносить у різдвяні дні подарунки для слухняних дітей — «миколайчики». Різниця тільки в тому, що кролик має проявити спритність, підкладаючи яйця вночі у капелюхи, спеціально залишені дітьми під кущами в городі (або іншому таємному місці), а Різдвяний Дід приносить подарунки у великому  мішку, і кладе їх до дитячих  шкарпеток або чобітків. Повчальний мотив зрозумілий і однозначний: різдвяний і великодній подарунки мають укріпити нашу віру в те, що все позитивне знаходить свою винагороду, нехай навіть і таємну.
Як би там не було, перші пасхальні зайчики з’явилися, схоже, в Німеччині в XV столітті як символи плідності та добробуту. Якимось чином їх пов’язали з дуже давньою символікою яйця, яке також було емблемою плідності, народження й весняного відродження. У багатьох 
 країнах світу існує така популярна гра, як «Полювання на пасхального зайця», яка з успіхом приживається і у нас - дорослі ховають яйця по всьому будинку і саду, а дітлахи з захопленням носяться, намагаючись відшукати оздоблені яскраві яйця, а також їх шоколадні імітації.

Ішов зайчик крізь лісок,
Ніс торбину писанок.
Вийшов зайчик на горбок,
Зачепився за пеньок.
Покотились на всі боки
Зайчик, торба, писанки.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар